Импорт маҳсулотларга бож бекор қилинмоқда ва акциз солиқлари камайтирилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 сентябрь куни «Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолиятини тартибга солишнинг навбатдаги чора тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Қарор матнига кўра, Импорт ўрнини босувчи ва экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни янада рағбатлантириш, унинг рақобатбардошлигини ошириш, миллий ишлаб чиқарувчиларни хориждан киритилаётган хомашё ва материаллар билан таъминлашда қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, аҳолининг истеъмол талабини қаноатлантириш мақсадида 2017 йилнинг 10 сентябридан бошлаб:
Фармоннинг 1-иловасига мувофиқ, маҳсулотларнинг айрим турларига нисбатан импорт божхона божлари ставкаси;
Фармоннинг 2-иловасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасига олиб кирилаётган акциз солиғи остидаги маҳсулотларнинг акциз солиқлари ўрнатилмоқда.
2017 йил 10 сентябрдан бошлаб, 3-иловага мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритилади.
Қарор ижроси устидан назорат Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Ж.Қўчқоров ва Давлат божхона қўмитаси раиси М.Тоҳирий зиммасига юклатилган.
Қайд этиб ўтиш жоизки, Президент қарорига кўра, республикамизга олиб кирилаётган кўплаб маҳсулотларга бож ставкалари бекор қилинган ва айримларининг акциз солиқлари ставкалари камайтирилган.

Отменены таможенные пошлины на ввозимые товары и снижены акцизы.
4 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял постановление «О дальнейших мерах по регулированию внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан».
Согласно тексту решения, в дальнейшем будут созданы благоприятные условия для производства импортозамещающей и экспортно-ориентированной продукции, повышения ее конкурентоспособности, обеспечения отечественных производителей импортным сырьем и материалами.
В соответствии с Приложением № 1 к Постановлению, размер ввозных таможенных пошлин на отдельные виды продукции;
В соответствии с приложением 2 к Постановлению акцизами облагаются товары, облагаемые акцизным налогом, ввозимые в Республику Узбекистан.
С 10 сентября 2017 года в соответствии с Приложением 3 будут внесены изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан.
Контроль за исполнением решения возложен на Заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ж. Кучкарова и Председателя Государственного таможенного комитета М. Тохири.
Следует отметить, что согласно указу президента отменены таможенные пошлины на многие товары, ввозимые в страну, а на некоторые снижены ставки акцизов.